Dentysta nie sadysta, pomaga i zapobiega

tomatologii. W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo

Dentysta nie sadysta, pomaga i zapobiega gabinet dentystyczny brenna

Krótko o stomatologu

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 2016).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


Założenie małego gabinetu dentystycznego

Niektórzy dentyści lubią pracować samodzielnie i zakładają małe gabinety dentystyczne. Pracują wówczas jako dentyści prywatni, a ich usługi zwykle są płatne. Dlatego prowadzenie małego gabinetu dentystycznego jest dla nich bardzo opłacalne i rentowne z uwagi na to, że ludzie zawsze posiadają jakieś problemy z zębami. Jednak na założenie małego gabinetu dentystycznego trzeba dostać pozwolenie i założyć go w odpowiednim miejscu, żeby móc cieszyć się ze sporej liczby pacjentów.

Dlatego w małym gabinecie dentystycznym świadczone są praktycznie wszystkie usługi dentystyczne, od samego przeglądu dentystycznego po usuwanie zepsutych zębów, które już nie nadają się do leczenia. Niektórzy dentyści posiadający małe gabinety zajmują się również wstawianiem protez.


O zębach w Wikipedii

Wygląd ogólny
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:

powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka