Nawadnianie przydomowych ogrodów

unków trawy ( a jest tego trochę), zasadniczo należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wcale nie jest łatwo podjąć decyzję. Prawdopodobnie najwięcej zależy od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczek

Nawadnianie przydomowych ogrodów systemy nawadniania

Trawniki - rodzaje

Przed przejściem do szczegółowego rozplanowania ogrodu, warto przemyśleć kwestie podstawowe - czyli trawnikiem.

Nie zwracając uwagi na sprawy dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), zasadniczo należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wcale nie jest łatwo podjąć decyzję. Prawdopodobnie najwięcej zależy od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wykiełkują z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. kolejną bardzo ważną sprawą jest koszt - darń jest dość dużym wydatkiem, ponieważ jest powiązana nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one specyficzne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować glebę, używając specjalnych nawozów. Jest to dość pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.


Prace jesienne

Sezon jesienny to ostatni gwizdek, aby jeszcze coś posadzić w naszym ogrodzie. Mogą to być tuje, krzewy i rośliny, które przetrwają zimę. Jesień to też czas porządków, nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Suche liście, igły, chwasty- wszystko to trzeba dokładnie wygrabić, ziemię można nawieźć naturalnym nawozem.

Warto też poprzycinać gałęzie i odrosty w naszych krzewach i wyciąć te drzewka, które już nam nie pasują, albo obumarły w czasie lata lub wiosną. Warto tez uzupełnić korę na skarpach i skalniakach oraz sprawdzić szczelność folii przy roślinach ozdobnych.


Japonia to...

Dla europejczyków Japonia kojarzy się głównie z sushi, samurajami i dla niektórych z anime (czyli chińskimi bajkami). Jednak mało kto kojarzy ją sobie z pięknymi ogrodami, 'kraj kwitnącej wiśni' jest pięknie przyozdobiony nie tylko wiśniami.

Ogrody Japońskie to przede wszystkim harmonia i troska o detale. Taki ogród bogaty jest też w liczne symbole ważne dla Japończyków. W kwestii roślin to dominują tutaj małe i średnie drzewka (najczęściej bonsai). Nieodłącznym elementem takiego ogrodu powinna być woda, która w połączeniu ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, kamieniami i trawami daje wspaniały efekt, który cieszy oko.