Nie boisz się wysokości?

przede wszystkim liny wspinaczkowe. Zasady bezpieczeństwa dotyczące wykonywania prac na wysokościach opisane są w odnośnych punktach zasad BHP. Dotyczą one przede wszystkim sposobów zachowania jakości sprzętu i jego przygotowania

Nie boisz się wysokości?

Sprzęt wykorzystywany w pracy na wysokościach

W trakcie wykonywania prac na wysokościach można wykorzystywać różne podnośniki, rusztowania i sprzęt typowo wspinaczkowy, przede wszystkim liny wspinaczkowe. Zasady bezpieczeństwa dotyczące wykonywania prac na wysokościach opisane są w odnośnych punktach zasad BHP. Dotyczą one przede wszystkim sposobów zachowania jakości sprzętu i jego przygotowania do użytku, sposobów montażu takiego sprzętu, zabezpieczenia osób pracujących na wysokościach i przechodniów, którzy mogą znaleźć się w pobliżu budynku, przy którym wykonywane są tego typu prace. Przede wszystkim na takim budynku powinna zostać wywieszona informacja o przeprowadzanych pracach, mogą zostać także postawione wokół niego barierki uniemożliwiające podchodzenie pod mury budynku.


Wykonywanie prac wysokościowych na budynku szpitala

Budynki szpitalne cechują się tym, że niektóre z nich służą osobom chorym przez wiele lat i są po prostu co jakiś czas odnawiane, żeby nie trzeba było ich zamykać. Dlatego na budynkach szpitala bardzo często wykonywane są prace wysokościowe. W większości przypadków nie muszą być one połączone z zamknięciem na jakiś czas części szpitala. W ramach wykonywania prac wysokościowych czyszczona jest szpitalna wentylacja i przeprowadzana inspekcja drożności kominów zamontowanych na budynku szpitala. Czyszczona jest także elewacja budynku, a przy okazji budynek może zostać powtórnie pomalowany. Chorzy, którzy muszą udać się do szpitala na badania kontrolne zwracają uwagę na wiele czynników przed wyborem konkretnego szpitala, dlatego dyrektorzy starają się dbać również o jego wygląd.


Jak z amerykańskich filmów

Kojarzycie te amerykańskie filmy, jeszcze z lat 90, gdzie częstą sceną było mycie okien w wieżowcach? W naszym kraju takich budynków wtedy nie było, i mało kto się spodziewał, że relatywnie szybko się pojawią. Obecnie największe miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, czy Trójmiasto, dorobiły się swoich wieżowców. Charakteryzują się nie tylko wysokością, ale także bardzo dużymi przeszkleniami. Taki budynek prezentuje się imponująco, jednak ktoś myciem tych dużych okien musi się zająć. Do tego celu wynajmuje się specjalistyczne firmy, zajmujące się pracami na wysokościach. Wykwalifikowani pracownicy wiszą na uprzężach i myją te przeszklenia. Taka praca wymaga odpowiedniego doświadczenia, ponieważ jest dość niebezpieczna.