O energii słonecznej - czy to się opłaca?

znych, służących do fermentacyjnego oczyszczania odpadów (np. z cukrowni). Konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków dla mikroorganizmów przeprowadzających biodegradację. Należy utrzymywać odpowiednią temperaturę oraz usuną

O energii słonecznej - czy to się opłaca? ogniwa fotowoltaiczne sklep

Zastosowania biodegradacji

Najpopularniejszym wykorzystaniem biodegradacji przez człowieka są filtry awaryjne w biologicznych oczyszczalniach ścieków124 oraz stawach biologicznych, służących do fermentacyjnego oczyszczania odpadów (np. z cukrowni). Konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków dla mikroorganizmów przeprowadzających biodegradację. Należy utrzymywać odpowiednią temperaturę oraz usunąć ze ścieków substancje toksyczne dla biodegradatorów (np. detergenty, pestycydy)1.

Ma również zastosowanie na składowiskach odpadów24, przy produkcji biogazu z odpadów i ścieków, biomasy paszowej ze ścieków124 oraz rozpuszczalnych w wodzie pestycydów w opakowaniach podatnych na biodegradację1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja


Fotowoltaika ? warto?

W ciągu ostatnich nastąpił bardzo szybki rozwój wielu sposobów na pobieranie energii elektrycznej z otoczenia. To sprawiło, że nowe technologie stały się ogólnodostępne i nawet osoba, która nie posiada zbyt dużego kapitału może zaopatrzyć się w taką instalację. Wiele osób podchodzi jednak z rezerwą do fotowoltaiki. O ile w społeczeństwie kolektory słoneczne uzyskały już aprobatę, o tyle fotowoltaika jest jeszcze mniej rozpowszechniona. Jest to z pewnością kwestia świadomości na temat funkcjonowania takiego układu i zapewne z biegiem lat i ze wzrostem tej świadomości również instalacje tego typu staną się coraz bardziej powszechnie spotykane nawet w gospodarstwach jednorodzinnych.


Fakt o fotowoltaice

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu)1. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m?. Ogniwa te, przede wszystkim, są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika