Obrabiarki sterowane numerycznie

darki. Przede wszystkim, nasze życie codzienne zrewolucjonizowało pojawienie się technologii komputerowej wykorzystywanej obecnie w niezliczonych procesach. Jeśli spojrzymy na branżę produkcyjną, stale rozwijającą się we wszystkic

Obrabiarki sterowane numerycznie

Jak zoptymalizować procesy produkcyjne

Gołym okiem widać, że nasz współczesny świat rozwija się w niesamowitym tempie, co widoczne jest absolutnie we wszystkich istniejących sektorach gospodarki. Przede wszystkim, nasze życie codzienne zrewolucjonizowało pojawienie się technologii komputerowej wykorzystywanej obecnie w niezliczonych procesach. Jeśli spojrzymy na branżę produkcyjną, stale rozwijającą się we wszystkich krajach na świecie, to zauważymy tam coraz częstsze stosowanie obrabiarek CNC, które przynoszą niezliczone korzyści całej organizacji. Frezarki do aluminium są obecnie zupełnie inne, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sterowanie nimi jest znacznie efektywniejsze, co przynosi liczne oszczędności. Wystarczy wprowadzić na wejściu komputerowy model 3D, a następnie sterować obrabiarką za pomocą przycisków.


Modelowanie 3D - zbiór porad

Zaczynając pracę z obrabiarkami CNC, musimy przede wszystkim zadbać o to, by nasz model dało się na nich wykonać. Ponadto, aby sposób jego wykonania był jak najbardziej efektywny - jak o to zadbać?

Trzeba zacząć od pomysłu - model nie może być awykonalny przez głowicą pracującą nad nim z zewnątrz - nie może mieć skomplikowanego wnętrza, niedostępnego dla frezarki. Jeśli takie są wymagania projektowe, to trzeba element rozdzielić na dwa.

Do tego dochodzi optymalizacja, musimy sprawić aby jak najmniej materiału uległo straceniu (zestruganiu) podczas obróbki. Jeżeli część ma powstać w wielu egzemplarzach, możliwe że lepiej będzie ją powielić i sztucznie połączyć, aby w pełni wykorzystać objętość metalowego bloku w którym frezujemy.


Praca z frezarkami

Pracując na ploterach frezujących, lub w ich bezpośrednim otoczeniu, warto pamiętać o paru rzeczach. Nawet jeśli nie do Ciebie należy obsługa tych interesujących maszyn, nie lekceważ ich.

Mogłoby się zdawać, że jak większość ciężkich maszyn, gdy coś się zatnie, wystarczy mocno walnąć młotkiem i leci dalej. Jednak w przypadku obrabiarek, mechanizmy w nich są dużo bardziej skomplikowane i mimo dużej masy i rozmiaru, należy postępować z nimi dość delikatnie.

Każdą naprawę, bądź kontrolę, należy zacząć od zatrzymania programu - jeżeli jeszcze sam się nie skończył. Jeśli frez nagle ruszy gdy będziesz majstrował wewnątrz, możesz stracić palce. Ponadto warto pamiętać o podstawowej ochronie, jak przy każdej ciężkiej maszynie - gogle, nauszniki, buty robocze i rękawice to podstawa.

Jeżeli powód usterki jest niewidoczny na pierwszy rzut oka i potrzeba zbadać maszynę dogłębniej, pamiętaj o tym aby odłączyć ją od źródła zasilania - idzie w niej więcej prądu niż w gniazdku elektrycznym. Pomijam już fakt, że dobrze jest być automatykiem-robotykiem do tego typu napraw.