Ogólnie o odzieży medycznej

żnić się wyglądem oraz funkcjami: wielofunkcyjne defibrylatory z dużymi wyświetlaczami, umożliwiającymi odczytywanie przez zespół ratunkowy kolejnych parametrów mierzonych przez urządzenie (EKG, temperatura ciała, ciśnienie tęt

Ogólnie o odzieży medycznej

Budowa defibrylatora

Typowy defibrylator składa się z dwóch elektrod oraz jednostki centralnej. Jednostka centralna, zależnie od producenta oraz klasy urządzenia, może znacznie różnić się wyglądem oraz funkcjami:

wielofunkcyjne defibrylatory z dużymi wyświetlaczami, umożliwiającymi odczytywanie przez zespół ratunkowy kolejnych parametrów mierzonych przez urządzenie (EKG, temperatura ciała, ciśnienie tętnicze, saturacja, itp.);
defibrylatory posiadające wyświetlacz jedynie w celu wyświetlenia zapisu EKG;
defibrylatory typu AED ? przeznaczone do użytku ratującego, posiadającego jedynie elementarne przeszkolenie. AED sam analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, kiedy defibrylacja jest wskazana. Najnowsze urządzenia wykorzystują metodę dwufazową, która automatycznie dopasowuje parametry wstrząsu do potrzeb pacjenta. Jeśli pierwszy wstrząs nie przywróci akcji serca, urządzenie podaje następne wstrząsy, zgodnie z zaprogramowaną sekwencją (od 150 J do 360 J). Zwiększa to szanse na uratowanie pacjenta.
Urządzenia tego typu posiadają dwa główne typy elektrod:

elektrody typu "łyżki", wymagające przyłożenia ich przez ratownika;
elektrody przyklejane, nie wymagające innych działań.
Okres ważności elektrod to zwykle 12-36 miesięcy. Okres ważności baterii w urządzeniach AED to 12-60 miesięcy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Defibrylator


Narzędzia przeznaczone do gabinetów dentystycznych

Gabinety dentystyczne są szczególnego rodzaju gabinetami medycznymi. Dzieje się tak dlatego, że wprawdzie leczenie zębów nie jest poważnym zabiegiem, ale jego przeprowadzenie wymaga czasami posiadania kilku narzędzi, które muszą być wykorzystywane w odpowiedniej kolejności. Wśród narzędzi przeznaczonych do gabinetów dentystycznych znajdują się narzędzia wykorzystywane podczas wykonywania przeglądu dentystycznego oraz narzędzia przeznaczone do borowania zębów i nakładania wypełnień. Oprócz tego dentyści zamawiają do swoich gabinetów odpowiednie sprzęty służące na przykład do robienia zdjęć rtg bardziej nietypowych zębów. Równie ważne jest, aby pacjenci mogli podczas wykonywania zabiegów znajdować się na wygodnych i bezpiecznych fotelach.


Definicja skalpela

Skalpel - mały, bardzo ostry nożyk, pierwotnie chirurgiczny, o jednostronnym ostrzu. Często wykonany z węgliku tytanu (TiC) (ze względu na jego twardość). Używany w chirurgii do cięcia tkanek miękkich, ale i wszędzie tam, gdzie jego cechy mogą być szczególnie przydatne, np. w modelarstwie, poligrafii.

Większość obecnie używanych skalpeli posiada wymienne, jednorazowe ostrza, osadzane w metalowej rękojeści lub są to jednorazowe narzędzia z metalowym ostrzem osadzonym w plastikowej rączce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skalpel