Artykuł o drewnie i meblach drewnianych

rdzeniem a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo. Z powo

Artykuł o drewnie i meblach drewnianych

Drewno w postaci ścieru stanowi podstawowy

Drewno ? surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo. Z powodu łatwości pozyskiwania, stosunkowo niewielkich wymagań technologicznych podczas obróbki oraz z uwagi na inne zalety drewno stanowi powszechnie wykorzystywaną grupę materiałów konstrukcyjnych w technice; może być stosowane w postaci drewna litego lub w formie przetworzonej w postaci tzw. tworzyw drewnopochodnych. Drewno, w postaci ścieru, stanowi podstawowy składnik papieru. Może być również wykorzystywane jako paliwo do celów przemysłowych, technicznych, gospodarczych. Na świecie występuje od 30 000 do 40 000 gatunków roślin drzewiastych, z których około 4000 ma potencjalne lub rzeczywiste znaczenie użytkowe. W literaturze technicznej i naukowej dość dobrze opisano właściwości techniczne około 1500 gatunków, spośród których mniej więcej 500 jest przedmiotem światowego handlu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Aspekt ekologiczny

Ekologiczny aspekt drewna ma nie mniejsze znaczenie, niż inne kwestie. No dobra - ale dlaczego meble z drewna są bardziej ekologiczne, od pozostałych? Przede wszystkim jest to surowiec odnawialny i nie jest wysoko przetworzony - od momentu scięcia drzewa do gotowego produktu droga co prawda jest dość daleka, ale nie tak daleka, jak w przypadku innych surowców - nie trzeba angażować w to cięzkiego przemysłu, który generuje do środowiska dużą ilość zanieczyszczeń. Dzięki temu już na starcie meble z drewna wygrywają - ale to nie wszystko, ponieważ równie ważna jest utylizacja - spalanie drewna nie generuje tak toksycznych odpadów, jak spalanie mebli z innych materiałów. Poza tym meble drewniane postoją w naszym domu znacznie dłużej - ponieważ są trwalsze i były droższe, więc tak chętnie się ich nie pozbędziemy. Łatwiej też ać im drugie życie - oddać za pomocą ogłoszenia w internecie, lub przerobić na inny mebel.


Pielęgnacja mebli dębowych

Meble dębowe powinny być utrzymywane w dobrym stanie, aby mogły na długo służyć osobom dokonującym ich zakupu. Dlatego należy co jakiś czas przeprowadzać ich konserwację. Dzięki temu będzie można zachowywać na dłużej wszystkie właściwości posiadane przez meble dębowe. Powinny być one także w odpowiedni sposób czyszczone i pielęgnowane. Czyszczenie mebli dębowych może być wykonywane przy użyciu środków powszechnie dostępnych w sprzedaży oraz przy użyciu bardziej specjalistycznych środków dostępnych w fachowych sklepach meblowych. Podobnie jest w przypadku zaplanowanej pielęgnacji mebli dębowych. Najprostsza pielęgnacja tego rodzaju mebli może być dokonywana przy użyciu podstawowych środków dostępnych w każdych sklepach.